Třetí ročník virtuálního Běhu a procházky pro miminka do dlaně neziskové organizace Nedoklubko se blíží

2. 5. 2023

Každý den se v České republice narodí průměrně 23 dětí předčasně. Jejich rodiče se tak dostanou do situace, na kterou nebyli připraveni. Nedoklubko má pro tyto maminky a táty připravenou ucelenou informační a psychologickou podporu a provází je na jejich cestě s předčasně narozeným miminkem. V neděli 7. května se celosvětově slaví den rodičů předčasně narozených dětí a u té příležitosti se uskuteční už tradiční charitativní běh a procházka na podporu neonatologických oddělení pečujících o předčasně narozená miminka.

  • Každý den se v České republice narodí průměrně 23 dětí předčasně.

 

Akce se může zúčastnit každý, trasa i místo jsou libovolné, stačí se pouze zaregistrovat a své startovné věnovat jednomu z 33 neonatologických oddělení nebo Nedoklubku. Cílem je letos dosáhnout počtu 8500 účastníků běhu či procházky, právě tolik dětí se totiž ročně v České republice narodí. Registrace probíhá na stránkách www.miminkadodlane.cz.

Nedoklubko uspořádalo svůj první virtuální celorepublikový Běh a procházku pro MIMINKA DO DLANĚ v květnu 2021. Uplynulých dvou ročníků se zúčastnilo celkem 2847 běžců a 7634 osob šlo na procházku. Celkový výtěžek na podporu neonatologických oddělení se vyšplhal téměř k dvěma milionům korun. Cílem bylo vždy uběhnout nebo ujít celkově 8500 kilometrů. „Letos máme jiné, vyšší ambice. Přejeme si zapojit do akce alespoň 8500 účastníků, počítáme běžce, chodce i děti v kočárku,“ uvádí Lucie Žáčková, předsedkyně a ředitelka organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro MIMINKA DO DLANĚ letos vychází na 7. května.

„Letos už potřetí oslavíme Světový den rodičů předčasně narozených dětí pohybem. Tisíce rodičů, rodin, pracovních týmů, lékařů, sestřiček, ale i předčasně narozených dětí už tradičně vybíhají, nebo jdou na procházku právě první květnovou neděli. Abychom společně poděkovali za práci všem zdravotníkům ČR, podpořili neonatologická oddělení tím, co potřebují, a projevili sounáležitost těm rodičům a miminkům, kteří aktuálně tráví své dny a týdny na neonatologii,“ uzavírá Lucie Žáčková.

Jedním z oddělení, jimž účastníci mohou věnovat startovné, je Novorozenecké oddělení FN Olomouc. Jeho personál Běh a procházku pro miminka do dlaně nejen podporuje, ale již tradičně se k němu také připojuje. „Aktivit, které veřejnost upozorní na téma předčasně narozených dětí, není nikdy dost a jsme za každou iniciativu vděční. Rodičovská organizace Nedoklubko je v tomto směru neúnavná, za což jsme vděční. A je logické, že když můžeme něco pro miminka do dlaně udělat, nezůstaneme sedět v koutě, a zapojíme se. Věřím, že to všichni společně na plánovaných 8 500 účastníků dotáhneme,“ podotýká odhodlaně zástupce primáře pro léčebnou péči MUDr. Vladimír Mišuth.

Běh a procházka pro MIMINKA DO DLANĚ ČESKÉ REPUBLIKY 2023

  • Kdy: 7. května 2023, kdykoli během dne
  • Kde: kdekoli v ČR, ale i ve světě
  • Co: běh, procházka
  • Více informací o akci: www.miminkadodlane.cz
  • Registrace: https://www.darujme.cz/projekt/1207532
  • Startovné: minimálně 100 Kč pro každého účastníka
  • Kontakt: Lucie Žáčková, ředitelka Nedoklubka, 608 888 778, zackova@nedoklubko.cz

Spolek Nedoklubko od roku 2002 pomáhá rodinám po předčasném porodu. Spolupracuje se všemi centry v ČR, kde pečují o předčasně narozená miminka. Vydává publikace informující o prevenci i o péči o předčasně narozené děti, zapojuje se do výzkumu příčin a prevence předčasných porodů. Nedoklubko je zakládajícím členem evropské nadace EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants) a členem Asociace veřejně prospěšných organizací. V roce 2021 a 2022 získalo cenu veřejnosti v anketě Neziskovka roku a v prosinci 2022 obdrželo Značku spolehlivosti AVPO Prověřená veřejně prospěšná organizace. V červnu 2023 oslaví 21 let od svého založení. www.nedoklubko.cz.